Yağlı Cilt

Geniş gözeneklere sahip ve çok fazla yağ üreten cilt yağlı ve parlak görünür. Parlaklık yüzün her bölgesinde görülür. Gözeneklerin içi dolu ve açık, siyah noktalı, sivilceye müsaittir. Yağlı cilt bir çok leke, sivilce ve siyah nokta geliştirme eğilimindedir. Bu cilt tipiyle baş etmek zordur. Düşülen en büyük yanlış, yağlı ciltleri nemsiz bırakmaktır. Oysa bu tip ciltlerin yağını dengelerken, nemini korumak gerekir. Ayrıca yağ bezleri fazla çalıştığından akne oluşma olasılığı yüksektir.

Yağlı ciltler genellikle ergenlikle başlayan 20’li yaşlarda oldukça problem çıkartabilen 30’lu yaşlarda da devam eden fakat 40’lı yaşlarda genellikle sona eren tiptedir. Cilt dolgun görünür çünkü ölü hücreler hızlıca dökülmez. Daha uzun süre diri kalır, daha az çizgi oluşabilir, ancak bakımına dikkat edilmezse sarkma ve yaş aldıkça oluşacak kırışıklıklar ve derin çizgiler daha belirgin hale gelir.


 

Cildiniz yağlıysa, sabun yerine yağ içermeyen yumuşak temizleyiciler, ölü hücreleri uzaklaştırmak ve gözenekleri açmak için de toner kullanmanız gerekir. Ayrıca haftada 1-2 kez peeling uygulamalısınız. Temizlikte aşırıya kaçmamak, sert fırçalama yapmamak ve cildin terlememesi için günde 2 kereden fazla cildi yıkamamak dikkat edilmesi gereken noktalardır.