Kargo Ücretlimidir?
Kargolarımız Türkiye'nin her iline anlaşmalı kargo şirketleri ile gönderilmektedir. Siparişlerinizde bulunduğunuz ilin sınırlarına göre kargo ücreti değişiklik göstermektedir. Benton Turkey gerekli gördüğü takdirde herhangi bir açıklama yapmaksızın bazı ürünlerde yada bazı tutarlardaki kargolardan ücret alabilir yada bunların tamamını ücretsiz gönderebilir.

Siparişim ne zaman kargoya verilir?
Siparişinizi verdiğiniz ve sipariş onayını aldığınız anda size bir e-posta gönderilir ve sipariş kaydınız bize ulaşır. Benton Turkey'e sipariş kaydınız ulaştığı andan itibaren taahhüt edilen süre içerisinde ürünleriniz hazırlanır ve kargo firmasına teslim edilir. Saat 16:00'ya kadar verilen siparişler iş günlerinde aynı gün içerisinde işleme alınır. 16:00 dan sonra verilen siparişler ertesi gün kargoya verilir. Kargo firmalarında yaşanabilecek gecikme ve sorunlardan dolayı Benton Turkey sorumlu tutulamaz.

Siparişim ne zaman ve ne şekilde adresime teslim edilecek?
Teslimat süresi, siparişinizin kargoya verilmesinden itibaren Ankara,İstanbul için ortalama 2 iş günü, diğer bölgeler için ise ortalama 3-4 iş günüdür. Siparişiniz belirttiğiniz teslimat adresinde size veya sizin belirttiğiniz kişiye teslim edilir.
Amacımız mümkün olan en kısa sürede siparişlerinizin size ulaşmasını sağlamaktır. Teslimatlarınız bulunduğunuz ilin uzaklığına göre değişmekte olup, siparişinizin durumunu 'Hesabım' sayfasındaki 'Siparişlerim' kısmından takip edebilirsiniz.

Teslimat adresinde bulunamazsam ne olacak?
Kargo, teslimat sırasında adreste bulunmamanız durumunda bir "Ziyaret Notu" bırakacaktır. Bu durumda siparişinizi 3 gün içinde bulunduğu kargo şubesinden sizin teslim almanız gerekmektedir.

Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?
Kargo görevlisi ürünü size veya belirttiğiniz kişiye teslim ederken kimlik belgesi veya ehliyet isteyecektir. Bu sebeple sizin veya teslim alacak kişinin yanında kimlik belgesi veya ehliyetinin bulunması gerekmektedir. Ürünü teslim aldığınız paketi kargo görevlisinin yanında açıp, siparişinizi kontrol ediniz. Her hangi bir yanlışlık veya eksiklik gördüğünüz takdirde kargo teslim tutanağı doldurarak bizimle irtibata geçiniz. 

Ürün kargodan eksik çıkarsa ne yapmalıyım?
Teslim aldığınız ürünler kargodan eksik çıkarsa 
www.bentonturkey.com/iletisim.aspx sayfasından sipariş numaranızı da belirterek durumu anlatan bir e-posta gönderebilirsiniz. Size en yakın kısa sürede bu konuda cevap verilecektir. Dilerseniz 0 (212) 803 29 27  no'lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Teslimatla ilgili önemli bilgiler
Gönderilen koli/paketinizde herhangi bir hasar, eziklik, ıslaklık gibi normal olmayan bir durum varsa; lütfen gönderiyi teslim almayın. Kargo bize geri dönecek ve gerekli işlem yapılacaktır.
Kargonuzu teslim aldıktan sonra, kargo yetkilisiyle birlikte açıp kontrol edebilirsiniz. Siparişinizdeki bazı ürünlerin eksik ve/veya hasarlı olduğunu görürseniz; kargo yetkilisinden tutanak hazırlamasını talep ediniz.
Kargo yetkilisinin tanıklığında, ilk teslim anında hazırlanan tutanaklar eksik ve hasarın sorumlusunun ortaya çıkarılmasında çok önemlidir. Kargoyu teslim aldıktan saatler sonra yapılan eksik ve/veya hasar bildirimleri tutanak olmadığı için ya da ilk teslim anında hazırlanmadığı için incelemeye bağlı olarak reddedilebilir.
Kargo teslimatında sorun yaşarsanız lütfen en kısa zamanda bize haber veriniz.

Satın aldığım ürünü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Siparişinizdeki ürün/ürünleri herhangi bir nedenle iade edebilmeniz için; ürünün orijinal ambalajında muhafaza edilmesi, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle eksiksiz bir şekilde, fiziksel hasar görmeden geri verilmesi gerektiğini unutmayın.
İade işlemlerinde, faturanın tüm nüshalarının (2 kopya) ürünle birlikte gönderilmesi gerekir.

İade veya değişim süresi yedi (7) gündür.
İade veya değişim talebinizi neden belirterek İletişim sayfamızdan / info@bentonturkey.com adresinden e-posta gönderebilir veya 0 (212) 803 29 27 numaralı telefonumuzu arayarak bize bildirebilirsiniz.
İade veya değişim yapılacak ürünün faturası, kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde iade kabul edilmeyecektir.
Hijyenikliği bozulmuş, açılmış ürünlerin kesinlikle iade veya değişimi söz konusu değildir.
Ürünü adresimize kargo firması ile gönderirken orijinal kutusu zarar görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.
Ürünün orijinal kutusu zarar görmeden ve faturası elimize ulaştığından itibaren beş (10) iş günü içinde iade işlemi kredi kartınıza yapılacaktır.
ÖNEMLİ : DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ İADE YA DA SİPARİŞİNİZİN TEDARİK EDİLEMEMESİ DURUMUNDA BANKALARIN İADE PROSEDÜRLERİ DEVREYE GİRMEKTEDİR. ÖDEMİŞ OLDUĞUNUZ ÜCRET 10-15 İŞ GÜNÜ ARASINDA HESABINIZA GERİ İADE EDİLEBİLMEKTEDİR.