Problemli Ciltler

Akneli Cilt Nasıl Anlaşılır?

Gözeneklerin içinde şeffaf yağ birikimleri mevcuttur. Neredeyse herkes bunları burun kenarlarında görebilir. Sıkışmış sebum havayla temas ettiğinde siyah bir renk alır. Siyah noktalar ve beyaz noktalar burun kenarları ve çene ortası gibi daha çok yağ bezinin bulunduğu alanlarda yüzeye çıkar. Yağ, ölü cilt hücreleri ve bakteri ile karşılaştığında kırmızı enflamasyonlu sivilceler meydana gelir. Tipik akne lezyonu, kabarık kırmızı, genelde şişkin olur.

 

Stresli Cilt (Şehir Cildi) Nasıl Anlaşılır?

Şehirde yaşayanlar, sadece hava kirliliği ve işin neden olduğu çevresel toksinlere maruz kalmaz, aynı zamanda günlük hayatın gerekleri ile başa çıkmaya çalışırken yüksek seviyede stresle karşı karşıyadır. Güneşli bölgede yaşıyorsanız, günlük güneşe maruz kalma süreniz oldukça uzundur. Şehirde yoğun iş programları nedeni ile fastfood yada yüksek yağ oranlı yiyecekler tüketir ve çok az sebze ve meyve yersiniz. Bu tür beslenmeler de cilt problemlerine yol açar. 

Tahrişli Cilt Nasıl Anlaşılır?

Kızaran, kaşınan ve yanan bir cilt türüdür. Cilt kolayca kızarır ve yıpranır. Bu kızarıklıkları saklamak çok da kolay değildir. Deri, damarları gösterecek kadar inceldiğinden olumsuz dış etkenlere hemen reaksiyon gösterir. Susuz ve çok gerilen ciltlerdir.

Bu cilt tipinde günde 1 defa bakım yapılması yeterlidir. Yoğun ve fazla bakımla kırışıklıkları arttırmış ve cildi yormuş olursunuz. Kullanacağınız ağır içerikli losyonlar ve kozmetik ürünler cildin daha fazla kurumasına neden olduğu gibi kızarıklık ve tahrişe de neden olacaktır. Kullanılabilecek ürünler hafif dokulu temizleyiciler, alkolsüz tonik ve kızarıklık giderici bakım kremleridir.