Kuru Cilt

Görünümü mat, yağ salgılanması normalin altında ve nem oranı çok düşük bir cilt tipidir. Gözenekler ufak ve kapalıdır.

Hemen hemen her yaşta aynı kalacak olan kuru ciltlerin yıpranmaması için yapılacak bakımlar genellikle ihtiyacı olan nemi sağlamaya yöneliktir. Kuru ciltlerin oldukça ince bir yapısı vardır. Bu nedenle bu cilt tipine sahip olanların ciltleri yıkandıktan sonra gerilerek kolaylıkla kızarabilmektedir ve kırışmaya oldukça müsaittir. Cilt üzerindeki aşırı kuruluk, cildi bakterilere karşı koruyan asit mantosunun dengesini bozarak cildin hassasiyetini arttırmaktadır. 

Nemlendirici ve gece kremleri ile kuru ciltleri rahatlatmak bu nedenle çok gereklidir. Kuru ciltte, yağlı cilt tipine kıyasla daha az sivilce, siyah nokta ve akne görülür ancak kuru cilde sahip olan kişi daha erken yaşlanır. Çünkü daha çabuk kırışır ve sarkmalar oluşur. Ayrıca kuru cilt daha çabuk güneşten etkilenir ve güneş ışınlarına karşı daha hassas olur. Çok çabuk pullanabilir ve kolay tahriş olur.

Öncelikle nemlendirici kullanmayı adet haline getirmeli ve mevsim şartlarına bağlı olarak nemlendiricinizin yoğunluğunu kontrol etmelisiniz. Güneşin zararlarından korunmak için de kesinlikle güneş kremi kullanmalısınız. Oluşacak sarkma ve çizgilere önlem olarak kırışıklık karşıtı maskeler ve yağlarla cildinizi desteklemelisiniz. Özellikle makyaj temizlemek için kullanılan ağır temizleme jelleri veya suları ile makyaj kimyasallarını ciltten uzaklaştırırken yine kimyasal malzemelere maruz kalarak kurumaya başlayan cildin kuruluğunu sadece su ve temiz içerikli doğal nemlendiricili ürünlerle temizleyerek engelleyebilirsiniz.