Karma Cilt

En sik rastlanan cilt tipidir. T bölgesi olarak bilinen alın,burun, çene kısmı yağlıdır. Burada gözenekler açıktır, siyah nokta ve sivilce görülebilir. Diğer bölgeler ise kurudur. Yanaklarda pul pul dökülmeler ve nemsizlik vardır. Gözenekler ise kapalıdır. Ağır bir nemlendirici kullanıldığında cilt hemen sivilcelenir. Cildin farklı alanları farklı tedavi gerektirdiğinden uygun bakım ürünlerini bulmak zordur. Dengesi çabuk bozulabilen bu ciltlerde en doğru çözüm, yağlı ve kuru bölgeler için ayrı ürünler kullanmaktır. Bu şekilde cilt tipinin dengesini kurarak karma cilt bakımı yapmış olursunuz.

Günlük iyi, güçlü bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın. Tahriş edici bir temizleyici kullanılırsa, yanaklar pullanabilir. Yağ ve ölü deri hücrelerini temizlemek için T-bölgesi üzerine tonik ve tüm yüzünüze yağsız bir nemlendirici uygulayın, ancak cildin özellikle kuru bölgelerini ekstra nemlendirin. 

Süt ve jel tipi temizleyici,  alkol oranı düşük tonik (% 3-5), cildin ihtiyacına göre nemlendirici, sıkılaştırıcı maskeler, peeling krem, 30’lu yaşlardan itibaren cildin ihtiyacına göre gece kremi ve  göz çevresi kremi kullanılması önerilir.

Özellikle yazın, yağlı olan bölgeler daha çok yağlanırken kuru olan bölgeler ise daha fazla kurur. Bu nedenle yanınızda güneş kremi bulundurmak ve kuru olan bölgeleri nemlendirmek gerekir.