Hassas Cilt

Hassas cilt, bir cilt tipi veya kalıcı bir durum değildir. Her cilt tipi ve renk gözetmeksizin tüm ten yapıları da hassas olabilir. Ancak hassasiyet açık tenli ve renkli gözlü insanlarda daha yaygındır. Cilt tipiniz ne olursa olsun, cildinizde her zaman daha hassas olan bir bölge (göz konturu, dudak ve boyun gibi)  vardır. Normal ciltler için tavsiye edilen bakım yöntemleri, hassas cildi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Hassas cilde sahip insanlar güneşe maruz kaldıklarında kolayca güneşten etkilenirler çünkü ciltlerinin bariyer fonksiyonu azalmıştır ve üzerine sürülen her şeye karşı savunmasızdır. Bu nedenle doğal ve katkısız ürünler tercih edilmelidir. 

Hipoalerjenik yüz temizleyiciler ve losyonlarla yapılacak bakımlar özenli formülleri nedeniyle ciltte temiz, yumuşak ve rahat bir his bırakır. İçindeki ekstra kimyasallar sayesinde fazla köpüren temizleyiciler yerine az köpüren temizleyiciler kullanılması daha doğrudur. Böylelikle sebum üretiminin yeterince gerçekleşmediği hassas ciltlerde bu ürünlerin cildin kendisi için oluşturduğu lipitleri yok etmesinin de önüne geçilir.

Gün içerisinde cildi nemlendirirken daha canlı bir görünüm için mineralli su, sprey tarzı ürünler ve geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanılmalıdır. Yatağa makyajı temizlemeden ve cildinizi nemlendirmeden girmeyin. Ayrıca sadece mineral kaynaklı soft makyaj malzemelerinin kullanımı da çok önemlidir. 

Hassas ciltlerde narin yapıları sebebiyle ilk defa kullanacağınız ürünlerden nasıl bir sonuç alacağınızı bilemezsiniz. Bu nedenle yeni aldığınız ürünü ilk olarak bileğinize sürterek 24 saat bekletin ve vücudunuzun bu malzemeye nasıl bir tepki vereceğini gözlemleyin. Değişiklikleri çok fazla sevmeyen hassas ciltlerde kendiniz için en iyisi olduğunu düşündüğünüz ürünü çok zor durumda kalmadığınız sürece değiştirmeyiniz.